SK CZ HU HR EN

HOGYAN KELL HELYESEN SZOPTATNI A BABÁT

Az újdonsült anyának rengeteg ismeretlen hírrel kell megküzdenie. Talán a legkomolyabb próba számára a szoptatás. Mivel tudja, hogy a baba teljesen rá van utalva, és az anyatej az, amire a legnagyobb szüksége van. Ezért szeretne mindent tudni a megfelelő szoptatásról, arról milyen gyakran kell szoptatnia, és mit nem szabad csinálnia a szoptatás során.

Szóval, hogy is van ez, mennyi tejet kell innia egy újszülöttnek, és mit tehet az anyuka, hogy tejet termeljen?

  kojenie obblecenie babatko

Tejtermelés

A tejtermelés elve alapvetően nagyon egyszerű és természetes. Minél többet szoptat egy nő, annál több tejet termel a szervezete. A lényeg, hogy az anya tökéletesen alkalmazkodjon a gyerekhez és az ő igényeihez. Főleg az első hetekben, amikor még semmiféle rendszer nem működik, jó nem erőltetni semmit, és hagyni, hogy a baba kérjen tejet, ha éhes.

Milyen gyakran kell szoptatni

Szakértők és tapasztalt anyák azt tanácsolják, hogy az első hetekben szoptassák a babát, amikor a kisbaba kéri. Minden szoptatás során fontos, hogy nagyon gondosan figyeljük a babát, és ne korlátozzuk az ivását idővel vagy bármi mással. Hagyja, hogy a baba annyit igyon, amennyit kér. Az újszülötteket meglehetősen gyakran kell etetni – körülbelül két-három óránként, mivel a gyomruk még mindig túl kicsi, és gyorsan emészt –, ezt a kihívásokkal teli tempót fenn kell tartani, és a baba rendelkezésére kell állni. 


Nem fog sokáig tartani, és minden édesanya lefigyeli, mikor és éhes-e gyermeke, és meddig kell innia. Ezt követően rendszert lehet létrehozni, beleértve a szoptatást is.

 Szoptatási pozíciók

Nagyon fontos, hogy az anya kényelmes helyzetben legyen a szoptatás során. És ugyanakkor hagyja, hogy a baba az egész testével hozzá simuljon. Ez nagyon megkönnyíti a megfelelő pozíció és a megfelelő fogás elérését. A rossz szoptatással együtt jár a rossz szopás, ami gyakran a baba elégedetlenségéhez vezet. Ha nem tud boldogulni, jó, ha szoptatási tanácsadóhoz fordul segítségért, aki nagyon szívesen és gyorsan segít a szoptatási pozíció beállításában.

Mit kell elkerülni a szoptatás alatt?

A nem megfelelő étrend, az alkoholos italok és a dohányzás mellett gyakori probléma, amely feleslegesen bonyolítja a szoptatást, hogy az anya nem kezdi meg időben a szoptatást. A szoptatás közvetlenül a születés után kezdődik, majd minden alkalommal szoptatni kell a babát, amikor érdeklődést mutat iránta. Mivel a nő szervezetében körülbelül a 16. terhességi héttől képződik a tej, nincs mire várni, ráadásul a szoptatás első fázisában az anya tápláló és az újszülött immunitásának szempontjából nagyon fontos kolosztrumot termel.

Óvakodjunk a baba rossz szopásától, ami elégedetlen, éhes babát és mellbimbófájdalmat eredményez, ami kellemetlenül megrepedhet, legrosszabb esetben be is gyulladhat. 

A bizonyos időközönkénti szoptatás szintén nem jó taktika. Az újszülöttet akkor és olyan gyakran kell szoptatni, ahogy szüksége van rá.

A szoptatós cumik és a cumisüvegek is nagy ellenségei a szoptatásnak. A cumi és a cumisüvegből való ivás gyakran elrontja a szoptatási technikát, és hozzájárul a baba gyorsabb elválasztásához. 

navot ako spravne kojit dojcit novonarodenca

Hogyan lehet abbahagyni a szoptatást

És egy utolsó kérdés: Mikor és honnan tudjuk, hogy ideje abbahagyni a szoptatást?

Igaz, ez erősen egyéni, nincs univerzális életkor, amikor a baba abbahagyja a szoptatást, fontos viszont, hogy az anyatejről való leszoktatás nyugodtan, stressz mentesen menjen végbe mind a mamának, mind a babának.

Általában azonban egy hat hónaposnál fiatalabb gyermek számára az anyatej az egyetlen étel és ital, amire valóban szüksége van. Fiziológiai szempontból a hatodik hónap környékén az anyatej önmagában már nem elég a baba szükségleteinek kielégítésére, és ekkor jönnek az első ételek.

Ezért ha nincs nyomós ok, nagyon értékes és egészséges a baba egészsége szempontjából, ha legalább az első hat hónapban szoptatjuk. És bár az anyatej már nem tartalmaz annyi tápanyagot, mint a szoptatás első hónapjaiban, mégis vannak benne fontos anyagok. Emellett a szoptatás egyben az anya és a baba közötti erős kötelék közvetlen megtestesülése is, ezért fontos, hogy nagyon körültekintően és erőszakmentesen válasszuk el a babát.

Alapvetően kétféleképpen lehet leszoktatni a babát az anyatejről: vagy egy gyors, határozott módszert választ, vagy egy fokozatos, lassabb  és érzékenyebb módszert, amely a legtöbb anya körében népszerűbb. Ennek ellenére az anyatejről való leszoktatás nem csak a csecsemők számára nehéz próba. Az anyáknak arra is fel kell készülniük, hogy kisbabájuk felnő, és már nincs rájuk, annyira szüksége.

Hová forduljunk segítségért, ha a szoptatás nem sikeres

Ha szoptatási problémái vannak, vagy nem biztos a szoptatási technikájában, kérdezzen meg olyan szakembereket, akik többet tudnak erről. A szülészeti osztályon meg kéne kapnia a szoptatással kapcsolatos kezdeti információkat. Később egy gyermekorvos is segíthet. De ha szakmai segítségre van szüksége, forduljon a Mamila szakértőihez. A www.mamila.sk oldalon minden alapinformációt megtalál, ezen kívül van egy listájuk a tanácsadókról, akik nagyon szívesen segítenek. 

Iratkozzon fel a hírlevelünkre és 2.000 ft kedvezménnyel ajándékozzuk meg

Soha ne késsen le egy ajánlatot. Iratkozzon fel a hírlevélre, és 2.000 ft kedvezménnyel ajándékozzuk meg az első 20.000 ft feletti vásárlásra

×